Urla

Urla

Kırk kilometrelik sahil şeridinin pırıl pırıl denizin mavisiyle buluştuğu, doğanın bütün cömertliğini sergilediği, tarihin eşlik ettiği Ege’nin muhteşem bir köşesi. Yolu İzmir’e düşenlerin görmeden geçmemesi gereken, her köşesinde yeni keşiflere tanık olunacak Urla, unutulmayacak bir ziyaretin kapısını açık tutuyor.

İzmir il merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Urla; Çeşme, Seferihisar ve Karaburun gibi tatil merkezlerine yakınlığıyla bilinmektedir. Doğanın ve tarihin kucaklaştığı Urla’da İskele Mahallesi’ndeki Limantepe Höyüğü’nün MÖ 4000’lere uzandığı arkeolojik kazılarla ortaya konulmuştur. Ege Denizi’nin bilinen en eski limanlarından olan Limantepe ile aynı bölgede yer alan ve antik çağda zeytinyağı üretimiyle öne çıkan İyonya kentlerinden Klazomenai, Urla’nın önemli değerleri arasındadır.

Tarihi boyunca her zaman önemli bir yerleşim yeri olan Urla, ev sahipliği yaptığı uygarlıklardan kalma pek çok eseriyle İzmir’in tarihî ilçelerinden biridir. Osmanlı Dönemi’nden kalma camiler, hamamlar ve kervansaraylar bugün hâlâ ayakta olup görülmeye değer özelliktedir.